Automatycznie otwierana brama nie jest już synonimem luksusu, a codziennym widokiem, który nikogo nie dziwi. Bez wątpienia jest to rozwiązanie wygodne i poprawiające komfort życia. Doceniamy je zwłaszcza wtedy, gdy aura nie sprzyja, a dzięki automatyzacji nie jesteśmy zmuszenia do wysiadania z samochodu w celu otwarcia bramy.
Napęd do bramy dwuskrzydłowej – czy to możliwe?
Brama automatyczna kojarzyć się może z bramą przesuwną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by napęd zamontować w bramie otwieranej tradycyjnie. Bramy rozwierane, zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe nie są przeszkodą do zamontowania w nich udogodnienia w postaci napędu. Zastosowanie bramy rozwieranej często staje się konieczne, gdy nie ma miejsca na zamontowanie bramy przesuwnej. (np. zbyt krótkie ogrodzenie). Jeśli montaż napędu do bramy chcemy odłożyć w czasie, dla późniejszego ułatwienia warto pociągnąć do bramy kabel zasilający.
Napęd do bramy dwuskrzydłowej – na co zwrócić uwagę?
Dobierając automatykę do bramy, należy wziąć pod uwagę, czy jest to brama nowa, czy już eksploatowana. Generalnie używana brama nie stanowi przeciwwskazania do montażu napędu, ale warunkiem jest jej dobry stan. Zbyt duże zużycie elementów bramy skutkowałoby nieprawidłowym działaniem napędu, ale również mogłoby stanowić zagrożenie dla jej użytkowników. Brama musi działać płynnie, a jej konstrukcja musi być sztywna i trwała.
Zarówno używane, jak i nowe bramy rozwierane wymagają jednak dobrania napędu o odpowiednich parametrach. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę jej wymiary, ciężar, stan techniczny oraz określić, z jaką intensywnością będzie użytkowana. Brana jest pod uwagę szerokość skrzydła, która będzie determinować długość elementu jezdnego oraz ciężar bramy, do którego należy dopasować siłownik o odpowiedniej mocy (określonej na podstawie stosownych obliczeń). Warto wybrać siłownik z zapasem mocy, który zagwarantuje lepsze działanie bramy.
Napęd do bramy dwuskrzydłowej – sposób montażu
Do bram rozwieranych dwuskrzydłowych stosuje się dwa siłowniki (po jednym dla każdego skrzydła). Przytwierdza się je do słupka oraz skrzydła, przy czym słupek stanowi oś obrotu siłownika – dlatego mocowanie w tym miejscu powinno być wykonane solidnie i starannie. Sposób montażu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju słupka: inny będzie dla słupków stalowych, a inny dla murowanych.