Standard IP staje się coraz bardziej popularny w telewizji przemysłowej, ze względu na swoją prostą instalację, nowoczesność i bezinwazyjną transmisję w sieci firmowej. Ale nawet tej technologii nie omijają wyzwania, które spotkamy w AHD, HD-CVI czy HD-TVI czyli docieranie sygnału na duże odległości. Odpowiednikiem transmiterów i extenderów spotykanych w innych standardach CCTV, jest tu seria kompaktowych, lecz wydajnych urządzeń CPE Ubiquiti NanoStation, która pomoże zapanować nad przepustowością w monitoringu IP, wzmacniając zasięg poza granicę 15 km.
Po pierwsze: moc
Tu główną rolę gra karta radiowa, która już w modelu M2 LOCO szczyci się wynikiem 23 dBm, a w M2 i M5 – osiąga 27-28 dBm. Urządzenia pracują w standardzie 2x2 MIMO (Multiple Input Multiple Output) obsługując sieć wbudowanymi antenami dwu-polaryzacyjnymi o zysku energetycznym (w zależności od modelu) 8dBi – 16 dBi. Całością zarządzają procesory / chipsety Atheros – najczęściej MIPS 24KC 400MHz. Do tego większość modeli Nanostation posiada pamięć 32MB SDRAM oraz Flash 8MB.
Po drugie: nowoczesność przez kompatybilność i bezpieczeństwo
- Urządzenia Ubiquiti Nanostation pracują w różnych pasmach i standardach, jednak dla każdej charakterystyki telewizji dozorowej IP da się dobrać odpowiedni model:
- M2 LOCO: 802.11b/g/n – 2,4 GHz
- M2: 802.11n lub 80.11b/g – 2,4 GHz
- M5 LOCO: 802.11n – 5GHz
- M5: 802.11n lub 80.11a – 5GHz
Poruszając się w tematyce monitoringu IP, nie można pominąć standardów szyfrowania. M2 LOCO obsługuje zarówno WEP, WPA jak i najnowszy WPA2. W kwestii bezpieczeństwa, jest tu też też zgodność z unijną dyrektywą RoHS.
M5 LOCO wyróżnia się z kolei pracą w trybach Router oraz Bridge – specjalnie na potrzeby budowy mostów radiowych na częstotliwości 5GHz, znanej jako bardziej odporna na zakłócenia. Aby dodatkowo zmniejszyć kolizyjność transmisji, można przydzielić szczeliny TDMA urządzeniom w sieci IP. Tym sposobem sprawna obsługa obejmie spokojnie kilkadziesiąt stacji klienckich.
Po trzecie: odporność
Nanostation montowane są na zewnątrz budynków, zasilane w ramach PoE i jako urządzenia nowoczesne, wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania transmisji danych z przepustowością nawet 150 Mbps, uodporniono je na warunki atmosferyczne – nie tylko temperatury rzędu -30°C czy 80°C, ale i promieniowanie UV oraz wilgotność 5-95%. M5 LOCO posiada również ochronę przed przepięciami.